Ejderin Acı Çığlığı: Buruş Li

6-9 yaşlarımızda mahalledeki tüm çocukların tek bir kahramanı vardı; Bruce Lee.

1940, San Fransisco, ABD doğumlu Çin kökenli bu Kung Fu savunma sanatı ustası Bruce Jun Fan Lee’yi aslında o yıllar biz, dilimiz dönmediği için olacak, “Buruş Li” olarak bilirdik. 11 yaşımda gerçek adını öğrendiğimde hayrete düştüğümü hatırlıyorum.

O yıllar “Buruş Li”nin (müsadenizle kendisinden sevdiğim adıyla bahsedeceğim) her filmini heyecanla bekler, biletlerimizi bir gün önceden alırdık. Filmin kendisi, öncesi ve sonrası şiddet dolu olduğu için kızlar bu aktiviteye dahil edilmezdi. Fuayesinde Tommiks, Texas, Zagor ve Mandrake sayılarının takas edildiği, kantininden muhakkak peynirli poğaça ve –iddia ediyorum dünyanın en lezzetlisi- Bağlar Gazozu alınan sinemada film başladığında çıt çıkmazdı. Kâh küçük Çin kasabası’nı haydutların zulmünden koruduğu, kâh öldürülen anne-babası ve ırzına geçilen bacısının intikamını aldığı, kâh Kung Fu okulu adına turnuvalara katılıp 2 metrelik siyahi rakibini darmadağın ettiği filmlerindeki her hareketi nefesler tutulmuş şekilde seyredilirdi. Sinema çıkışında ise tüm çocuklar, ergen tekeler misali, seyrettiğimiz filmdeki hareketleri “Buruş Li” çığlıklarıyla birbirimiz üzerinde denerdik. Bu arbede sırasında 2-3 arkadaşımızın kol veya bacağını kırdığı olmuştur.

Çocuk dünyamızın bu çekik gözlü kahramanına bir selam benden; elbette en az kendisi kadar karizmatik ve esrarengiz ölümüyle de yine babasının izini birebir takip eden, Crow filmi ile gönüllerde taht kurmuş oğlu Brandon Lee’yi unutmamak gerek.

“Ejderin Acı Çığlığı: Buruş Li” üzerine bir düşünce

  1. Hatırlarım filmlerden etkilenerek kendi mınçıkamı ( NUN CHA KU doğrusu :) ) yaptığımı ve onunla kendimi sakatladığımı :)

    Belki silah sanatlarında ilerleyemedim ama o yara bereleri aileden saklama konusunda shifu mertebesine erişmişimdir.

Yorumlar kapalı.